Venkov se prý diví, co Pražáci blbnou s Babišem .....

10. 06. 2019 8:26:43
To já se zase divím, že se venkov diví. Je přece všeobecně známo, že nebýt venkova, nebyla by ani žádná sametová revoluce. Protože to byl právě venkov, kdo byl před třiceti lety hnací silou protikomunistické revoluce.

Nebýt venkova, zejména družstevníků z vesniček střediskových i menších, Praha by dodnes volila komunisty. Máme jistě všichni v živé paměti, jak tito obětaví lidé při svých nákupních a konzumních zájezdech do stověžaté matky měst, namísto do Kotvy, Bílé labutě, Koruny, nebo ke Flekům, utíkali organizátorům těchto zájezdů do pražských divadel, kde po absolvování vytouženého kulturního zážitku besedovali se zpátečnickými pražskými herci a přesvědčovali je, že je třeba skoncovat s vládou jedné strany a podpořit studenty v jejich protestech.

Tak jak je možné, že venkov nevidí, že dnešní situace se té tehdejší začíná podobat, jako vejce vejci?

Přesně toto mě napadlo, když jsem četla rozhovor s politologem Lukášem Valešem, s názvem:"Politolog Lukáš Valeš: Protest proti Babišovi? Venkov se diví, co Pražáci blbnou"

Ale konec legrace.

Venkov to, nevidí. Neviděl to tehdy, nevidí to dnes.

Před třiceti lety se zvedala stále větší vlna odporu obyvatelstva proti vládnoucí komunistické klice, a ta neuměla nic jiného, než je ignorovat, bagatelizovat, diskreditovat, nebo zesměšňovat. V žádném případě si nebyli ochotni připustit, že tyto protesty jsou oprávněné a oni na nich mají lví podíl. A tak jejich organizátoři a účastníci byli "ztroskotanci a samozvanci", "podvratné živly" a "rozvratné živly", kteří za mrzký peníz plnili příkazy západních centrál a já nevím co všechno, jenom ne partnerem k dialogu, kterého by bylo rozumné vyslechnout. Prostě diktatura, a to diktatura bez přívlastku. Nebudu to dále rozvádět, protože ten, kdo netrpí absolutní ztrátou paměti, případně není naprostý ignorant nebo příznivcem komunistů ví, jaké to tenkrát bylo. Tedy až na ten venkov, samozřejmě. Ten nic nevěděl a divil se. Vzpomínám na studenty a herce, kteří jezdili po republice aby seznámili lidi s tím, k čemu v Praze došlo, jak později vyprávěli, s jakou nedůvěrou je lidé z venkova vesměs přijímali.

Já samozřejmě nechci říci, že to byla jejich vina. Žili daleko od centra dění, navíc Praha byla vždy státem ve státě, a vzhledem k tomu, že nebyly "všechny ty internety", na venkov se dostávalo velmi málo objektivních a pravdivých informací.

Ale co dnes? V době, kdy jsme informacemi zavaleni a "všechny ty internety" jsou dostupné v každé vesnici, v každém kravíně a možná i na každém řepkovém poli?

Dnes je to - kupodivu - naprosto stejné. Venkov se diví!

A tak nám třicet let po listopadové revoluci vládne duo, které tak velmi připomíná tehdejší nejmocnější muže ve státě, Milouše Jakeše a Gustáva Husáka, že snad opravdu jenom slepý to nemůže vidět. Vládne nám slovenský exkomunista s vazbami na StB, který si svými rétorickými a argumentačními schopnostmi vůbec v ničem nezadá s Miloušem Jakešem v dobách jeho "největší slávy" po výkonu na Červeném Hrádku. To mu ovšem nebrání v tom, aby zesilující vlnu protestů ignoroval, bagatelizoval a zesměšňoval stejně, jako tehdejší soudruzi.

Z Hradu mu kryje záda proruský a pročínský prezident, který si svými "kvalitami" a nejspíše i zdravotním stavem v ničem nezadá s druhým z nejhorších československých prezidentů po Klementu Gottwaldovi, otcem nechvalně známé "normalizace" a Brežněvovým sluhou - Gustávem Husákem.

Spolu se tito dva novodobí hrobaři české demokracie chovají stejně, jako tehdejší vládnoucí nomenklatura. Odmítají dialog, protestující jsou nazývání "pražskou kavárnou", "lepšolidmi", "havloidy" a kdo ví, jak ještě. Poukazují na to, kde na to berou finance a naznačují, že pracují v něčím žoldu. Prostě do puntíku stejný postup, jaký používala při svém vládnutí komunistická strana a její tajná policie, StB.

A venkov se diví!

Mlčí a volí tyto lidi opět do svých funkcí. Přitom protestujícím nejde o to, že by chtěli zvrátit výsledky voleb, nebo snad dokonce vládnout sami.

Jde jim pouze o to, aby vládli slušní lidé. Protože jak jinak ven z toho, když se z demokraticky zvoleného občana, stane nedemokraticky jednající politik? Vždyť tak se zrodila většina skutečných diktátorů!

Doplnění a omluva:

Měla jsem tento článek rozepsaný s tím, že ho budu adresovat všem, kteří stále ještě volí ty dva pány, a těch je mimo Prahu evidentně více, než v ní. Když jsem četla rozhovor s politologem Valešem, na který v mém článku dávám odkaz., napadlo mě ta témata spojit a musím uznat, že to nebyl nejšťastnější nápad. Proto se tímto omlouvám všem mimopražským "venkovanům", kteří ty dva pány nevolí. Nechtěla jsem se vás dotknout. :-)


Autor: Marie Jandová | pondělí 10.6.2019 8:26 | karma článku: 41.27 | přečteno: 7604x

Další články blogera

Marie Jandová

Musí mít nutně prezident(ka) politické zkušenosti, když Zeman je má a jsou mu k ničemu?

Již bezmála třicet bude Miloš Zeman v politice a již sedmým rokem nás při každém svém veřejném vystoupení přesvědčuje o tom, že ani tak dlouhý pobyt v politice z něho dobrého a slušného prezidenta neudělal.

23.4.2019 v 8:10 | Karma článku: 40.89 | Přečteno: 2392 | Diskuse

Marie Jandová

Chcete někoho beztrestně zavraždit? Nechte ho roztrhat svým psem.

Ono to tedy tak úplně bez trestu nebude. Dostanete dva roky s podmínkou na tři roky, peněžitý trest kolem půl miliónu a seberou vám vražednou zbraň - psa. Ale za vraždu to až tak špatné není, ne?

9.4.2019 v 8:05 | Karma článku: 41.27 | Přečteno: 4022 | Diskuse

Marie Jandová

Vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM nepotřebuje učitele, potřebuje závisláky

Těmi závisláky nemyslím feťáky, gamblery, alkoholiky, nebo kuřáky. Myslím naše spoluobčany, kteří jsou závislí na státu a jeho penězích v tom smyslu, že jsou na něj odkázaní. Jedná se především o důchodce a mladé rodiny s dětmi,

28.3.2019 v 7:11 | Karma článku: 40.88 | Přečteno: 2104 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Fuchsová

Psí voči

On o ní: "Vona se na mě vždycky podívá, udělá ty svý psí voči - a má mě tam, kde mě chce mít." Ona o něm: "Jak vidím ty jeho psí voči, tak mě utáhne na vařený nudli!" Všichni to známe. Psí voči umí muži i ženy.

20.6.2019 v 21:29 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 110 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Bubliny praskají (i z druhé strany)

Když je člověk emocionálně vtažen do konfliktu, nevnímá nic jiného, neumí se nad to povznést. Je bojovníkem na straně „dobra“. Ujišťují ho o tom přátelé a kamarádi (nejen na facebooku), ale třeba i lidi v ulicích.

20.6.2019 v 21:11 | Karma článku: 7.57 | Přečteno: 93 | Diskuse

Jenda Šilhavý

Otec a syn před koncem školního roku

OTEC: Ukaž mi tu matyku, vypočítals to? SYN: No, skoro jo, ale tady mi to ňák nevychází... OTEC: No tak na co se tě ptaj?

20.6.2019 v 20:20 | Karma článku: 8.46 | Přečteno: 194 | Diskuse

Karel Trčálek

Budou na nedělní demonstraci vůbec nějací opravdoví demonstranti?

Jak se blíží nedělní demonstrace na Letné, tak sílí hlasy, že se jí vlastně nezúčastní žádní opravdoví demonstranti. Přidávám k těmto hlasům i hlas svůj

20.6.2019 v 19:12 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 560 | Diskuse

Jan Provazník

Je třeba se bát multikulturalismu?

Sám pojem budí v mnoha lidech obavy a nepříjemné pocity. Čím je to způsobeno? Jde pouze o jakési modernistické šílenství, nebo se jedná o přirozený pohyb sjednocujícího se lidstva?

20.6.2019 v 16:22 | Karma článku: 8.76 | Přečteno: 621 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2818

Důchodkyně, která má čas napsat občas blog. Nemám vyhraněná témata. Budu psát o tom, co mě právě zaujme. V současnosti mě zajímá především Miloš Zeman a Andrej Babiš

Najdete na iDNES.cz